Modern Super IQ Top 8 Decklist

 

First Place

Name: Troy Skinner

Troy Skinner

Main Board:

2 Spellskite

2 Wurmcoil Engine

2 Ulamog, the Ceaseless Hunger

1 Kozilek, the Great Distortion

1 Endbringer

3 Dismember

3 Spatial Contortion

2 Warping Wail

4 Expedition Map

4 Endless One

4 Matter Reshaper

4 Thought-Knot Seer

4 Reality Smasher

4 Urza’s Tower

4 Urza’s Mine

4 Urza’s Power Plant

2 Sanctum of Ugin

3 Wastes

3 Ghost Quarter

4 Eldrazi Temple

Sideboard:

3 All Is Dust

3 Bottle Gnomes

3 Ratchet Bomb

3 Relic of Progenitus

2 Pithing Needle

1 Warping Wail

 

Second Place

Name: Jonathan Bohn

Jonathan Bohn

Main Board:

2 Viscera Seer

2 Noble Hierarch

1 Path to Exile

4 Birds of Paradise

2 Anafenza, Kin-Tree Spirit

2 Melira, Sylvok Outcast

1 Scavenging Ooze

2 Spellskite

2 Wall of Roots

4 Kitchen Finks

1 Fiend Hunter

3 Eternal Witness

1 Sin Collector

1 Orzhov Pontiff

4 Chord of Calling

4 Collected Company

1 Murderous Redcap

4 Windswept Heath

4 Verdant Catacombs

2 Temple Garden

1 Godless Shrine

2 Overgrown Tomb

3 Gavony Township

1 Dryad Arbor

1 Razorverge Thicket

1 Horizon Canopy

1 Snow-Covered Plains

1 Snow-Covered Swamp

1 Snow-Covered Forest

1 Forest

Sideboard:

2 Path to Exile

2 Thoughtseize

1 Abrupt Decay

1 Kataki, Wars Wage

1 Fulminator Mage

1 Reclamation Sage

1 Burrenton Forge-Tender

1 Lingering Souls

2 Voice of Resurgence

1 Spike Feeder

1 Qasali Pridemage

1 Archangel of Thune

 

Third Place

Name: David Allward

David Allward

Main Board:

4 Dark Confidant

4 Inquisition of Kozilek

2 Kalitas, Traitor of Ghet

3 Liliana of the Veil

2 Thoughtseize

4 Lightning Bolt

2 Scavenging Ooze

4 Tarmogoyf

3 Abrupt Decay

1 Kitchen Finks

2 Kolaghan’s Command

1 Maelstrom Pulse

3 Terminate

4 Blackcleave Cliffs

1 Blood Crypt

2 Bloodstained Mire

1 Forest

2 Ghost Quarter

1 Overgrown Tomb

4 Raging Ravine

1 Stomping Ground

2 Swamp

1 Twilight Mire

4 Verdant Catacombs

2 Wooded Foothills

Sideboard:

2 Anger of the Gods

1 Chandra, Pyromaster

3 Fulminator Mage

1 Grim Lavamancer

2 Huntmaster of the Fells

2 Kitchen Finks

1 Liliana of the Veil

1 Maelstrom Pulse

1 Slaughter Pact

1 Thoughtseize

 

Fourth Place

Name: Jason Reid

Jason Reid

Main Board:

3 Master of Waves

3 Merrow Reejerey

4 Master of the Pearl Trident

4 Lord of Atlantis

4 Silvergill Adept

4 Spreading Seas

3 Harbinger of the Tides

4 Cursecatcher

4 Aether Vial

2 Vapor Snag

2 Dismember

1 Phantasmal Image

1 Tidebinder Mage

1 Kira, Great Glass-Spinner

1 Ghost Quarter

1 Wanderwine Hub

1 Minamo, School at Water’s Edge

1 Oboro, Palace in the Clouds

2 Cavern of Souls

4 Mutavault

10 Island

Sideboard:

1 Ghost Quarter

2 Gut Shot

1 Grafdigger’s Cage

1 Dismember

1 Spell Pierce

1 Spellskite

1 Echoing Truth

1 Unified Will

4 Hurkyl’s Recall

2 Tidebinder Mage

 

Fifth Place

Name: Nick Edgerle

Nick Edgerle

Main Board:

4 Expedition Map

4 Chromatic Star

4 Chromatic Sphere

4 Sylvan Scrying

4 Oblivion Stone

4 Karn Liberated

1 Ugin, the Spirit Dragon

4 Lightning Bolt

2 Conduit of Ruin

2 Spellskite

1 World Breaker

1 Sundering Titan

1 Ulamog, the Ceaseless Hunger

4 Ancient Stirrings

4 Urza’s Mine

4 Urza’s Power Plant

4 Urza’s Tower

4 Grove of the Burnwillows

2 Forest

1 Sanctum of Ugin

1 Ghost Quarter

Sideboard:

4 Nature’s Claim

2 Pyroclasm

2 Warping Wail

3 Thragtusk

1 Spellskite

1 Grafdigger’s Cage

1 Pithing Needle

1 Ulamog, the Ceaseless Hunger

 

Sixth Place

Name: Kegan Schuchaskie

Kegan Schuchaskie

Main Board:

4 Glistener Elf

4 Blighted Agent

4 Noble Hierarch

1 Viridian Corrupter

2 Twisted Image

1 Distortion Strike

2 Apostle’s Blessing

4 Become Immense

4 Might of Old Krosa

4 Gitaxian Probe

4 Vines of Vastwood

1 Dismember

1 Spell Pierce

4 Mutagenic Growth

2 Forest

2 Misty Rainforest

4 Windswept Heath

4 Wooded Foothills

4 Inkmoth Nexus

2 Pendelhaven

2 Breeding Pool

Sideboard:

2 Spell Pierce

1 Dryad Arbor

1 Dispel

2 Nature’s Claim

1 Unravel the Aether

2 Dismember

4 Kitchen Finks

1 Twisted Image

1 Grafdigger’s Cage

 

Seventh Place

Name: Miles Morley

Miles Morley

Main Board:

1 Silhana Ledgewalker

4 Gladecover Scout

4 Slippery Bogle

3 Kor Spiritdancer

4 Daybreak Coronet

1 Gryff’s Boon

3 Hyena Umbra

4 Spider Umbra

4 Rancor

4 Ethereal Armor

2 Spirit Mantle

1 Spirit Link

1 Keen Sense

1 Unflinching Courage

3 Path to Exile

4 Windswept Heath

2 Wooded Foothills

4 Razorverge Thicket

3 Temple Garden

4 Horizon Canopy

1 Forest

1 Plains

1 Dryad Arbor

Sideboard:

3 Rest in Peace

3 Stony Silence

2 Gaddock Teeg

4 Leyline of Sanctity

1 Unravel the Aether

2 Natural State

 

Eighth Place

Name: Tyler Bader

Tyler Bader

Main Board:

4 Galerider Sliver

3 Diffusion Sliver

1 Darkheart Sliver

4 Sinew Sliver

4 Predatory Sliver

4 Manaweft Sliver

2 Sentinel Sliver

2 Blur Sliver

1 Harmonic Sliver

2 Necrotic Sliver

3 Sedge Sliver

1 Syphon Sliver

2 Bonescythe Sliver

4 Aether Vial

4 Collected Company

4 Cavern of Souls

4 Mutavault

4 Sliver Hive

2 Overgrown Tomb

1 Urborg, Tomb of Yawgmoth

1 Breeding Pool

2 Windswept Heath

1 Wooded Foothills

1 Forest

Sideboard:

2 Inquisition of Kozilek

2 Abrupt Decay

1 Darkheart Sliver

1 Ghostflame Sliver

1 Dismember

2 Harmonic Sliver

1 Necrotic Sliver

1 Shadow Sliver

2 Syphon Sliver

2 Sliver Hivelord